top of page

KAMALA HARRIS

Updated: Nov 16, 2020

ARGUMENTAČNE ZDATNÁ A RACIONÁLNA


Je americká advokátka, demokratická politička a od roku 2017 senátorka za štát Kalifornia a nateraz “zvolená” a nepotvrdená viceprezidentka USA.

V rokoch 2004 až 2010 pôsobila ako okresná štátna zástupkyňa v San Franciscu a v rokoch 2011 až 2017 ako generálna prokurátorka Kalifornie. V senátnych voľbách v roku 2016 porazila úradujúcu kongresmanku Lorettu Sanchezovú a v Senáte vystriedala dlhoročnú senátorku Barbaru Boxerovú. Stala sa tak len treťou senátorkou za štát Kalifornia, prvou s indickým alebo jamajským pôvodom a druhou afroamerickou senátorkou.


V "primárkach" sama kandidovala na prezidentku USA, neskôr v decembri 2019 sa vzdala pre nedostatok finančných zdrojov a podporila víťazného Joe Bidena. Ten si ju neskôr vybral za svoju partnerku v boji o Biely dom.


Rovnako ako v týchto prezidentských voľbách, sa Kamala Harris stala prvou ženou a rovnako aj ženou tmavej pleti v roku 2004, kedy sa stala okresnou štátnou zástupkyňou.


Vo svojom programe navrhovala zvýšenie platov pre učiteľov, daňové úľavy pre strednú príjmovú triedu, ale aj špeciálne tzv. 3am agendu - ktorá poukazovala na nízke príjmy Američanov a drahú zdravotnú starostlivosť, ktorá núti nízkoprijmovú triedu pracovať častokrát aj do 3 ráno.


Jej obaja rodičia sú imigranti. Matka z Indie a otec z Jamajky.


Čo sa týka práv žien - je známa tým, že podporuje právo ženy rozhodnúť sa napr. pri otázke interupcií.


Je veľmi známa svojimi názormi v oblasti občianskych práv, ktoré celý život formovali jej profesionálnu kariéru, a to aj napr. pre jej životné skúsenosti - dieťa imigrantov.


Najznámejšie je jej video z vypočúvania kandidátky republikánov Amy Coney Barret ako čakateľky na sudkyňu Najvyššieho súdu.


33 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page