top of page

ANGELA MERKEL

OPAKOVANE NAJMOCNEJŠIA ŽENA SVETA


Už od novembra 2005, teda celých 15 rokov, pôsobí ako spolková kancelárka Nemecka. Angela Merkel býva označovaná aj ako faktická líderka Európskej únie a časopis Forbes ju opakovane označil za najmocnejšiu ženu sveta, i teraz v roku 2019. V roku 2012 dokonca ako druhého najmocnejšieho človeka na planéte, čo znamenalo historicky najvyššie postavenie ženy. Magazín Time ju v roku 2015 označil za Osobnosť roka.

Merkel vstúpila do politiky v dôsledku revolúcií roku 1989. V roku 1990 krátko pracovala ako zástupkyňa hovorcu prvej demokraticky zvolenej vlády Východného Nemecka na čele s Lotharom de Maizièrem. V roku 1991 bola Merkel vymenovaná za spolkovú ministerku pre ženy a mládež Nemecka vo vláde kancelára Helmuta Kohla. Neskôr, v roku 1994 sa stala spolkovou ministerkou životného prostredia.


V roku 2007 bola predsedníčkou Európskej rady a mala veľkú úlohu pri uzatvorení Lisabonskej zmluvy a Berlínskej deklarácie. 26. marca 2014 sa stala najdlhšie slúžiacou šéfkou exekutívy v Európskej únii.


V októbri 2018 Merkelová oznámila, že sa na decembrovej konferencii strany už nebude uchádzať o post líderky Kresťanskodemokratickej únie. Spoločne s oznámením rozhodnutia o neuchádzaní sa o post predsedníčky strany vyhlásila, že sa už nechystá stať sa opäť kancelárkou po spolkových voľbách v roku 2021.


Získala doktorát v kvantovej chémii.


Je dvakrát vydatá a bezdetná. V roku 1977 sa ako 23-ročná vydala za študenta fyziky Ulricha Merkela a prijala jeho priezvisko. Manželstvo skončilo rozvodom v roku 1982. Jej druhý, súčasný, manžel je kvantový chemik a profesor Joachim Sauer. Manželstvo uzavreli v súkromí 30. decembra 1998. Jej manžel Joachim má dvoch dospelých synov z predchádzajúceho manželstva.


Čo o nej ešte nevieme? Napr. že jej starý otec bol Poliak - pochádzal z Poznane. Jej slivkový koláč vraj patrí medzi top chuťovky, bojí sa psov a hovorí plynule rusky.

23 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page