ANGELA MERKEL

OPAKOVANE NAJMOCNEJŠIA ŽENA SVETA


Už od novembra 2005, teda celých 15 rokov, pôsobí ako spolková kancelárka Nemecka. Angela Merkel býva označovaná aj ako faktická líderka Európskej únie a časopis Forbes ju opakovane označil za najmocnejšiu ženu sveta, i teraz v roku 2019. V roku 2012 dokonca ako druhého najmocnejšieho človeka na planéte, čo znamenalo historicky najvyššie postavenie ženy. Magazín Time ju v roku 2015 označil za Osobnosť roka.

Merkel vstúpila do politiky v dôsledku revolúcií roku 1989. V roku 1990 krátko pracovala ako zástupkyňa hovorcu prvej demokraticky zvolenej vlády Východného Nemecka na čele s Lotharom de Maizièrem. V roku 1991 bola Merkel vymenovaná za spolkovú ministerku pre ženy a mládež Nemecka vo vláde kancelára Helmuta Kohla. Neskôr, v roku 1994 sa stala spolkovou ministerkou životného prostredia.


V roku 2007 bola predsedníčkou Európskej rady a mala veľkú úlohu pri uzatvorení Lisabonskej zmluvy a Berlínskej deklarácie. 26. marca 2014 sa stala najdlhšie slúžiacou šéfkou exekutívy v Európskej únii.


V októbri 2018 Merkelová oznámila, že sa na decembrovej konferencii strany už nebude uchádzať o post líderky Kresťanskodemokratickej únie. Spoločne s oznámením rozhodnutia o neuchádzaní sa o post predsedníčky strany vyhlásila, že sa už nechystá stať sa opäť kancelárkou po spolkových voľbách v roku 2021.


Získala doktorát v kvantovej chémii.


Je dvakrát vydatá a bezdetná. V roku 1977 sa ako 23-ročná vydala za študenta fyziky Ulricha Merkela a prijala jeho priezvisko. Manželstvo skončilo rozvodom v roku 1982. Jej druhý, súčasný, manžel je kvantový chemik a profesor Joachim Sauer. Manželstvo uzavreli v súkromí 30. decembra 1998. Jej manžel Joachim má dvoch dospelých synov z predchádzajúceho manželstva.


Čo o nej ešte nevieme? Napr. že jej starý otec bol Poliak - pochádzal z Poznane. Jej slivkový koláč vraj patrí medzi top chuťovky, bojí sa psov a hovorí plynule rusky.

22 views0 comments

Recent Posts

See All