top of page

PRE VIAC NEŽ ŠTVRTINU MUŽOV (15 rokov +) NA SLOVENSKU JE NEAKCEPTOVATEĽNÉ, ŽE ŽENA PRACUJE!

Šokujúce aj pre vás? Veru, aj pre nás. Ale pri spracovávaní štatistík a dát sme prechádzali aj štatistiku Georgetown Institute for Women and Peace, ktorá s prestížnym Peace Research Institute of Oslo pripravuje Women, Peace and Security Index každý rok.


V roku 2016 realizovali prieskum medzi 167 krajinami na celom svete a pýtali sa mužov vo vekovej kategórii 15 rokov a viac, či je pre nich akceptovateľné, ak žena pracuje a má vlastnú kariéru.


Výsledky sú však pre Slovensko viac než zarážajúce!


Slovenskí muži sa tak svojimi preferenciami zaradili medzi mužov z Kuvajtu, Tadžigistanu, Turkmenistanu, či Qataru. Pre porovnanie, to, že ženy nemajú pracovať si myslí len 8% Poliakov a Čechov a 12% Maďarov. A áno, 0% Kanaďanov a menej než 1% Američanov...


Ak sa žena rozhodne zostať doma a venovať sa starostlivosti o domácnosť, je žiaduce, aby toto rozhodnutie realizovala na základe svojho slobodného rozhodnutia.


Rovnako tak, ak sa žena rozhodne vrátiť do práce po narodení dieťaťa, s podporou okolia je to omnoho jednoduchšie. Diskusie o krkavčích matkách, či lenivých ženách preto nie sú na mieste. Preto je načase diskutovať o tom, ako verejné politiky vytvárajú podmienky pre ženy pre zosúladenie ich osobného, rodinného a pracovného času.

59 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page