top of page

SANNA MARIN

Updated: Nov 16, 2020

PRESVEDČENÁ FEMINISTKA A ENVIROAKTIVISTKA

Po rezignácii premiéra Antti Rinneho ju 8. decembra 2019 vládnucá Sociálnodemokratická strana (SDP) nominovala na premiérsky post. Je treťou premiérkou v dejinách Fínska, po Anneli Jäätteenmäkiovej a Mari Kiviniemiovej, oboch zo Stredovej strany Fínska (KESK).


Je fínska sociálnodemokratická politička, od 10. decembra 2019 predsedníčka vlády Fínska. V rokoch 2015-2019 bola poslankyňou Fínskeho parlamentu, v roku 2019 pôsobila tiež krátko ako ministerka dopravy a komunikácií.

Sanna Marin vedie vládu piatich koaličných strán a v jej kabinete zasadá 12 ministeriek a 7 ministrov.


Jej vláda sa napr. zaviazala dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už do roku 2035. Klimatická agenda je v jej centre pozornosti. Ak sa jej podarí naplniť svoje záväzky, tak bude prvou krajinou na svete, ktorá ju aj reálne môže dosiahnuť.


Rovnako tak je silnou bojovníčkou v téme rodovej rovnosti. Jej primárnym záujmom je, aby otcovia strávili rovnaký čas starostlivosťou o ich deti, tak ako matky hneď po ich narodení.


Počas koronakrízy vášnivo diskutuje o 4 dňovom pracovnom týždni a možnosti predĺžiť tak strávený čas oddychom s rodinou a priateľmi.


Narodila sa v hlavnom meste Helsinky. Hovorí o sebe ako o dieťati rodičov rovnakého pohlavia (dvoch žien). V rodine bola jedináčikom a je prvá v jej rodine, ktorá navštevovala univerzitu. V januári 2018 sa jej narodila dcéra Emma, jej otca Markusa Räikkönena si vzala v auguste 2020. Je vegetariánkou.

33 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page